Протягом декількох місяців або навіть років після того, як ви дізналися, що ваша дитина має особливості розвитку, вас може спокушати бажання відвинути в сторону особисті потреби та потреби інших членів вашої сім’ї і сконцентруватися виключно на вашій дитині. Все ж таки важливо знайти час на те, щоб розглянути потреби інших членів сім’ї, включаючи вас самих. Турбота про себе – єдиний спосіб попіклуватися про інших. Таким чином, дуже важливо часто задумуватися про те, як у вас йдуть справи та робити кроки з налагодження свого здоров’я, як фізичного, так і психічного.
Необхідність піклуватися про себе, про вашого чоловіка чи партнера та про ваших інших дітей може здатися вам занадто складною, враховуючи ваше бажання проводити кожну хвилину з вашою «особливою» дитиною. Більшість батьків стикаються з такими проблемами, але дотримуючись деяких рекомендацій, можна навчитися зберігати у відносному спокої свій емоційний стан та психологічне здоров’я вашої сім’ї. Адже ваш емоційний стан напряму впливає на емоційний стан вашої «особливої» дитини та всіх інших членів вашої родини.
Нова стежка, на яку ви вступили через розлади вашої «особливої» дитини, торкнеться кожної людини з вашої сім’ї, але цей вплив не обов’язково повинен бути негативним, особливо після того, як ви пройшли через перший адаптаційний етап. Для більшості батьків, особливо протягом періоду адаптації, сама велика перешкода у підтримці здорових стосунків і міцної та дружньої сім’ї – це час. Час, який ви проводите один з одним і час на спілкування. Звичайно вам буде важко знайти ту ж кількість часу на інших членів родини, коли ви намагаєтеся допомогти вашій «особливій» дитині.
Ось декілька порад, які можуть бути для вас корисними:
- Спілкуйтесь один з одним. Важливо обговорювати різні сторони вашого життя. Коли ви бачитесь один з одним після окремо проведеного часу, не забувайте про речі, які важливі для кожного з вас.
- Коли ваш партнер говорить, вислухайте його мовчки. Не перебивайте та не осуджуйте його. Намагайтесь перефразувати те, що він сказав, щоб впевнитися, що ви розумієте його точку зору та емоції.
- Покажіть вашому партнеру, що вам не все одно. Коли ви демонструєте прийняття і розуміння почуттів вашого партнера і виказуєте зацікавленість в тому, що відбувається в його житті, – це важливий спосіб показати, що вам не все одно.
- Зберігайте почуття гумору. Експерти з шлюбних відносин давно вже признають цінність здорового почуття гумору для збереження шлюбу.
- Приділяйте час вашим відносинам. Намагайтеся приділяти часу на регулярній основі, який й би ви проводили разом з партнером, без дітей та приємно для обох.
- Розподіляйте час так, щоб проводити частину його з кожною вашою дитиною.
- Навчить інших ваших дітей навичкам, які допоможуть із задоволенням спілкуватися з вашою «особливою» дитиною.
- Піклуйтесь про себе, про своє фізичне здоров’я.
- Якщо хтось питає, чим вам може допомогти, то попросіть його приготувати здоровий обід для вашої родини. Людина відчує себе краще, отримавши можливість зробити свій вклад, а й заодно допомогти вам.
- Вважайте ваш час, який ви провели у ліжку, священним. Лягайте спати в розумний час, не читайте в ліжку новини, не використовуйте комп’ютер чи телефон безпосередньо перед сном.
- Регулярно прогулюйтеся з дитиною на свіжому повітрі.
- Відвідуйте тренажерний зал.
- Складіть графік відвідин ваших друзів, які зможуть посидіти з дитиною поки ви займаєтеся фізичними навантаженнями або навіть зможете відвідати тренажерний зал з партнером.
- Сприймайте своє харчування, сон, фізичні навантаження, похід у салон краси як частину терапії для родини, яка має дитину з особливими освітніми потребами, а не як розкіш.