Вчителям. Профілактика професійного вигорання
Шановні вчителі! Хто, як не ви, входите в ТОП-10 спеціалістів, серед яких найчастіше зустрічається професійне вигорання? Я добре знаю, що робота з людьми, однозначно, одна з найскладніших, і якщо це саме твоє покликання, то ні за яких умов не проміняєш комунікацію на роботу з машинами. Вчителі кожного дня стикаються з емоційною напругою, незалежно від наявності дітей з особливими освітніми потребами у класі.
Задля максимального розуміння терміну професійного вигорання, потрібно зрозуміти, що це завжди кінцевий продукт втоми. Уточнюю: втома після робочого тижня, після якого є активні, насичені позитивними емоціями вихідні – супер, бо ви встигли відновити свій емоційний стан і готові до нового тижня. Але уявимо іншу ситуацію: тяжкі робочі дні, вдома – потрібно підготуватися до уроків, зайнятися хатніми справами, а на вихідних… те ж саме. Якщо другий варіант – перманентний, звідкіля енергії бути?
Перш за все, професійне вигорання – це стан постійної втоми. Втоми, що починається з роботи, яка раніше була в радість, закінчуючи сім’єю та власним емоційним станом. Навіть, якщо у вас зараз в голові промайнуло твердження: «Так живуть більшість вчителів, і нічого, справляються, що тут такого?», то я з вами погоджусь, дійсно, багато хто живе саме так. Але хто вас запевнив в тому, що виснаження – це норма? Якщо це норма, і це твердження глибоко укорінилося в вашій свідомості, чи не час подумати про себе?
Зупиніться на хвильку, зробіть глибокий видих, і запитайте себе: «Що я хочу зробити для себе приємне в цю хвилину?» Можливо, прогулятися на свіжому повітрі, зварити улюблену каву або виділити 4 хвилини і послухати улюблену пісню.
Від вашого стану, фізичного, емоційного та духовного, залежить якість вашого життя. Якщо вам дійсно важливо відновити свій внутрішній ресурс, пропоную завдання: згадати, що більше за все ви любили робити в дитинстві. Наприклад, малювати, складати LEGO, дивитися певні передачі, тощо. В цей список повинно входити щонайменше 10 пунктів. І, коли ви відчуваєте виснаження або стани, пограничні з цим відчуттям, зробіть щось із вашого списку. І візьміть за правило приділяти собі час КОЖНОГО ДНЯ.
Також пропоную помедитувати. І, ні. Це не складно 😊 Виділіть для себе 5-10 хвилин на день, бажано, одразу після пробудження або перед сном. Прийміть будь-яку комфортну для вас позу, можете увімкнути релаксуючу мелодію. Заплющте очі та спостерігайте за своїм диханням. Відчувайте, як повітря насичує ваше тіло, і як виходить з нього. Відпустіть думки, вони в будь-якому випадку будуть з’являтися, але не треба на них зосереджувати увагу, бо Ваше тіло дуже хоче, щоб ви приділили увагу саме йому. Медитуйте стільки, скільки хочеться, при регулярній практиці можна збільшувати час.
І, звичайно, можете звернутися до психолога: шкільного, приватного або до того, кому довіряєш.
Пам’ятайте! Якщо вам здається, що в вашому житті щось йде не так, як потрібно – вам не здається.
Будьмо здорові 😊
©Анастасія Мотлохова